Wady inwestycji w fizyczne złoto

Wiele osób gdy rozmawia się o inwestycji w złoto powtarzają, ze tylko i wyłącznie fizyczne złoto ma rację bytu, i tylko w nie opłaca się inwestować. Regularnie kupują oni np. sztabki, lub monety bulionowe w www.mennicaskarbowa.pl/product-pol-35-1000-g-1-kg-Sztabka-zlota.html , gdy ceny złota są na satysfakcjonującym poziomie. Oczywiście takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak dzisiaj skupię się na jego wadach.

Ciemna strona medalu

Taka inwestycja stanowi świetne zabezpieczenie. Ceny złota nie rosną dynamicznie, jednak w czasach kryzysu lepiej to złoto mieć, niż w pośpiechu je kupować.

Ceny złota za sztabkę o wadze jednego grama są nieproporcjonalne do ceny kruszcu.

Jednocześnie osoby, które myślą o inwestycjach i zarabianiu na różnicy w cenach złota obracając fizycznym towarem mają trochę trudniej:

  • Marża skupów złota sprawia, że cena musi wzrosnąć znacznie. Przy wzroście cen złota o 4% w skupie zarobi się w rzeczywistości ok. 1-2%.
  • Szukanie osobiście bywa trudne i wymaga czasu. Gdy chce się szybko zrealizować zyski, to nie jest to takie proste. Zwłaszcza, że największy portal aukcyjny w Polsce, czyli allegro nie umożliwia sprzedaży złota.

 

Te dwa aspekty sprawiają, że nie zawsze uda się zarobić na inwestycji tyle ile się chce, no i też inwestując w złoto trzeba mieć spory budżet. Ceny złota za sztabkę o wadze jednego grama są nieproporcjonalne do ceny kruszcu. Dlatego najlepiej celować w sztabki i monety bulionowe o wadze co najmniej 1 uncji, a to już wydatek rzędu 4000zł.

Jednak mimo to złoto w formie fizycznej jet świetnym sposobem na zabezpieczenie kapitału. Zwłaszcza, że wtedy wielu osobom nie zależy na tym, by ceny złota szły do góry.