Tych błędów należy unikać przy chęci sprzedaży firmy

 

Decyzja o sprzedaży przedsiębiorstwa nie zawsze przychodzi z łatwością. Nawet w sytuacji, gdy dana firma ma gorszy okres swojego działania i istnieje ryzyko niewypłacalności względem kontrahentów czy organów publicznych (Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych), jej właściciel może mieć problem z przeprowadzeniem transakcji kapitałowej na zasadzie przejęcia przez inny podmiot czy nawet fuzji.

Decyzja o sprzedaży przedsiębiorstwa nie zawsze przychodzi z łatwością podpowiada specjalista.
Decyzja o sprzedaży przedsiębiorstwa nie zawsze przychodzi z łatwością.

Co więcej, wielu przedsiębiorców podejmujących ostatecznie kroki zmierzające do przekazania firmy lub jej część innemu właścicielowi, popełnia szereg znaczących błędów, przez które podmiot traci w oczach potencjalnych inwestorów. Bez wsparcia specjalistów mających doświadczenie w sprzedaży przedsiębiorstw, którzy świadczą swe usługi przede wszystkim w firmach doradczych (takich jak ta: volante ), właściciele sprzedawanych podmiotów mogą wpaść w liczne pułapki, zniechęcające przyszłych nabywców.

Oto kilka z nich:

  • Właściciel firmy nie chce ujawnić nawet podstawowych informacji na temat swojego biznesu. Takie zachowanie łączy z ostrożnością, jednak powinien on zdawać sobie sprawę, że nie jest ono pozytywnie odbierane przez inwestorów.

  • Sprzedając przedsiębiorstwo, właściciel zawyża jego wartość licząc, że inwestorzy nie zauważą w tym żadnej nieprawidłowości i skuszą się na wyłożenie swoich środków finansowych. To działanie nieuczciwe i mogące przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje – należy zdecydowanie go unikać.

  • Właściciele firm nie wiedzą, jakie oczekiwania mają inwestorzy względem sprzedawanego przedsiębiorstwa. Nie ma co ukrywać – żaden inwestor nie przejmie przedsiębiorstwa bez dokładnej analizy potencjalnego zysku. Jeśli dotychczasowy właściciel firmy nie pozna wystarczająco owych oczekiwań i nie dostosuje do nich swojej oferty, transakcja opłacalnej dla obu stron sprzedaży może nie dojść do skutku.