Rodzaje pereł

 

 

Perły są synonimem bogactwa i na ogół kojarzą się z przepychem. Z pewnością niejedna kobieta marzy o przepięknym naszyjniku z pereł. Istnieje wiele klasyfikacji tych kamieni, lecz najważniejszym z nich jest podział na perły słonowodne oraz perły słodkowodne. Wiele sklepów internetowych i hurtowni jubilerskich, np. http://www.jasper.waw.pl/perly-slodkowodne/ , posiada w swojej ofercie te unikatowe dzieła natury. Jednak jakie istnieją rodzaje? Należy zaznaczyć, iż bez względu na to, czy są to perły słodkowodne, czy jakieś inne, w jubilerstwie wykorzystuje się prawie wyłącznie perły hodowane. Są to hodowle kontrolowane i nie trzeba zabijać ostryg, aby móc wydobyć z nich kamień. Ponadto istotną sprawą jest to, że w przypadku hodowli, istnieje spora możliwość wpływania nawet na kształt pereł.

  • Perły Akoya

Najczęściej pochodzą one z Japonii, Chin lub USA. U tego gatunku występują zarówno perły słodkowodne, jak i słonowodne. Te pierwsze charakteryzują się mniejszym rozmiarem. Wytworzenie idealnego, okrągłego kształtu jest w ich przypadku niemalże niemożliwe. Dostępne są w stosunkowo przystępnej cenie.

  • Perły Thaiti

Pochodzą z Polinezji i charakteryzują się dość dużymi rozmiarami, które dochodzą nawet do 18mm średnicy. Są na ogół ciemniejsze.

  • Perły Mórz Południowych

Hoduje się je w Australii, Filipinach i Indonezji. Największe okazy mogą osiągnąć 25mm, lecz wiąże się to z dłuższym czasem hodowli.