Wiedza, doświadczenie, jedno i drugie, a może żadne? Stawiając pierwsze kroki jako inwestorzy często zadajemy sobie pytanie o kluczowe kompetencje, które pozwolą nam zarabiać. Jeśli chodzi o inwestycje alternatywne, to tutaj poziom wiedzy czy też doświadczenia jest tak naprawdę mocno zależny od rodzaju inwestycji, na którą się zdecydujemy oraz od tego czy będzie to inwestycja bezpośrednia czy też pośrednia.

Jeśli skorzystamy z pomocy pośredników, będzie nam łatwiej. Nie będziemy musieli na bieżąco orientować się w sytuacji makroekonomicznej, chociaż oczywiście jest to mocno wskazane.

Tak naprawdę każda z inwestycji będzie jednak wymagać od nas jakiegoś zakresu kluczowych kompetencji:

  • w przypadku inwestycji w surowce, powinniśmy mieć łatwość analizy technicznej
  • w przypadku inwestycji w nieruchomości musimy orientować się w warunkach kredytowania w banków oraz w ogólnej sytuacji finansowej społeczeństwa
  • w przypadku inwestycji w przedmioty kolekcjonerskie musimy mieć… pasje, a swoje zakupy konsultować ze specjalistami z danej dziedziny

Warto pamiętać, że inwestycje alternatywne to zazwyczaj inwestycje długoterminowe, nie liczby więc na natychmiastowy zysk od ręki. Możemy dużo zyskać, ale musimy mieć na uwadze, że zysk ten może być niższy niż na rynku kapitałowym, a ryzyko inwestycyjne wyższe. Ale jak mówi znane powiedzenie – kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.