Jak dbać o przedmioty ze srebra

Kiedy myślimy o srebrze, kojarzy nam się od razu z biżuterią. Jest to słuszne skojarzenie, gdyż elementy srebrne, oferowane np. przez Jasper , są w ostatnich latach niezwykle modne. Z kolei przedmioty użytku codziennego, wykonane ze srebra, kupujemy raczej z sentymentu, gdyż pielęgnacja ich wymaga od nas nieco poświęcenia. Srebro jest dość miękkim metalem i przez to delikatnym, dlatego dbałość o elementy srebrne w naszym domu, jest bardzo ważna, bez względu na to, czy jest to biżuteria, czy przedmioty użytku codziennego.

Jak więc pielęgnować srebrne ozdoby?

  • Należy przechowywać je w zamkniętym pojemniku, dość szczelnym, gdyż srebro nieużywane szybko czernieje. Najlepszym sposobem jest przechowywanie w szczelnych woreczka z klipsem, w szufladzie, bądź pojemniku z dala od światła słonecznego i wilgoci.
  • Elementy srebrne takie jak sztućce, powinny być umyte i dokładnie wypolerowane natychmiast po użyciu. Nie można czekać z myciem naczyń po kolacji do następnego dnia.
  • Używając srebrnych sztućców, należy wziąć pod uwagę, że nie do każdego posiłku nadają się. Absolutnie nie można ich używać do potraw kwaśnych, takich jak winne sałatki, czy z octem, gdyż sztućce szybko czernieją i może być to niebezpieczne dla zdrowia. Podobnie jedzenie jajek srebrnymi łyżeczkami powoduje czernienie srebra.