Dlaczego warto inwestować w projektowanie ogrodów

 

Wizytówką nie tylko naszych prywatnych posesji, ale również, a może przede wszystkim pensjonatów, restauracji i wszelkiego rodzaju innych działalności gospodarczych, w których mamy bezpośrednią styczność z klientami, są właśnie ogrody, jakie znajdują się przed wejściem lub – częściej – za posesją, przeznaczone do widoku jedynie wybranych osób. Posiadanie pięknego ogrodu to oczywisty atut każdego takiego miejsca, jednak jego założenie, a wpierw stworzenie jego koncepcji, jest jedną z najtrudniejszych przedsięwzięć, z jakimi muszą zmierzyć się właściciele. Nie wszystko jednak trzeba robić samodzielnie, ponieważ obecnie na rynku istnieją firmy, dla których projektowanie ogrodów newgardenstyle.pl/projektowanie-ogrodow jest jednocześnie pracą zawodową oraz przyjemnością i hobby.

O czym warto pamiętać, zanim przyjdzie do nas projektant?

Projektowanie ogrodów jest zazwyczaj bardzo skomplikowanym procesem, w którym trzeba brać pod uwagę różne ewentualności. Aby ułatwić specjalistom ich zadanie, warto wcześniej przemyśleć kilka kwestii, takich jak:

– jaką dokładnie powierzchnię chcemy przeznaczyć na ogród,

– czy mamy jakiś pomysł na nasz ogród,

– jakie rośliny chcielibyśmy mieć – przewagę kwiatów czy raczej drzew i krzewów;

– preferujemy rośliny egzotyczne czy raczej występujące powszechnie w Polsce?

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że im bardziej prestiżowe miejsce, tym bardziej nietypowa roślinność powinna być brana pod uwagę.

Do jakich miejsc pasują zaaranżowane zielone przestrzenie?

Każde miejsce posiada swój swoisty urok oraz mikroklimat, który tworzy przede wszystkim otoczenie, a więc również zieleń i rośliny. Projektowane, aranżowane tereny zielone pasują przede wszystkim do takich terenów, jak zadbane, nowoczesne lokale czy to mieszkalne, czy użytkowe, a przede wszystkim modernistyczne hotele oraz pensjonaty. Do miejsc o bardziej tradycyjnym wydźwięku lepsze będą tradycyjne rośliny, polne kwiaty czy inne powszechnie i popularnie występujące w Polsce kwiaty oraz krzewy. Najlepiej widać różnicę, porównując chatę ze skansenu lub górski, tradycyjny kurort z nowoczesnymi, ulokowanymi blisko miasta pięciogwiazdkowymi hotelami, które również pragną zapewnić swoim gościom nie tylko ciekawe widoki za oknem, ale również odpoczynek w przyjemnych i nietuzinkowych warunkach.

A może zrobić to samodzielnie?

Niektórzy podejmują się samodzielnego uporządkowania zieleni, jaką dysponują, jednak faktycznie jest to jednak zadanie nieco karkołomne – jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy z zakresu florystyki, nasze poczynania mogą skończyć się naprawdę marnie. Każda roślina potrzebuje konkretnych warunków do prawidłowego wzrastania; ponadto trzeba znać również towarzystwo, w jakim lubi przebywać i rosnąć, żeby zwyczajnie nie zwiędła czy się zmarnowała. Projektowanie ogrodów to nie tylko określone ułożenie roślin w ogrodzie, ale przede wszystkim takie skomponowanie, które da nam znakomite efekty na długo. Często konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja, szczególnie w przypadku roślin egzotycznych, o których także musimy posiadać odpowiednią wiedzę.