Czy program do fakturowania jest konieczny?

 

Wielu właścicieli firm zastanawia się, czy program do fakturowania jest w ich przypadku koniecznością. O ile przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach należy wystawić fakturę, to nie jest określona, że należy posiadać program do wystawiania faktur. Na dobrą sprawę można ją spisać nawet na kartce papieru.

 

Komputer i program do fakturowania w biurze.
Komputer i program do fakturowania.

 

Program do fakturowania to mniej formalności

Przygotowany przez http://www.lefthand.pl/pl/subsites/program-ksiegowy/ program do wystawiania faktur pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na każdorazowe wypisanie faktury VAT. Muszą na niej znaleźć się bowiem takie dane, jak:

  • dane kupujące,
  • dane sprzedającego,
  • określenie przedmiotu sprzedaży,
  • cena,
  • data zakupu.

 

Faktura musi mieć też kolejny numer, być opatrzona pieczątką sprzedającego, czy określać stawkę podatku. Jest to dokument, w którym wszystkie dane muszą zostać dokładnie zawarte, inaczej może ona zostać przez Urząd Skarbowy uznana za wystawioną w nieprawidłowy sposób, co może być przyczyną różnych problemów.

 

 

Program do faktur, który automatycznie wystawi ten dokument, pozwala zapomnieć o wypisywaniu wszystkich tych pozycji.

Wygoda użytkowania

Program do faktur to nie tylko oszczędność czasu, to także możliwość między innymi gromadzenia wszystkich potrzebnych danych klientów w jednym miejscu. Dzięki temu z łatwością można wrócić do zakupów danego klienta i zaproponować mu na przykład atrakcyjny rabat na jego ulubiony zakup.

Chociaż program do fakturowania nie jest koniecznością, to na pewno warto w niego zainwestować! Ceny nie są wysokie, a na pewno pozytywnie wpływa on na funkcjonowanie całej firmy. Wystawione przez odpowiedni do tego program dokumenty są bardzo czytelne, zawierają wszystkie potrzebne dane – na szczęście wystarczy uzupełnić je tylko raz, a program sam będzie je uzupełniał przy każdym kolejnym wystawianiu faktur. Tak samo wygląda to z danymi klientów, raz uzupełnione zostaną w systemie już na zawsze.

 

Czy warto go mieć ?

Z pewnością jest to program, w który warto inwestować dla dobra swojej firmy! Ale dlaczego?

Wiele firm korzysta z programów, które ułatwiają ich życie. Są to między innymi programy, które pozwalają mieć kontrolę nad ilością produktów dostępnych w sklepie, czy pozwalają lepiej kontrolować zamówienia. Programy do fakturowania są typem programów, które używane są w wielu firmach. Ale czy warto je mieć?

 

 

Zalety programu do FV

“Program do wystawiania faktur to przede wszystkim ułatwienie życia pracownikom firmy” mówi w rozmowie ekspert z Lefthand. Faktycznie, ich obsługa i wpisanie początkowych danych jest prosta, a program poza tym nie wymaga specjalnej obsługi. Program do fakturowania może zapisywać w swoim systemie, takie rzeczy jak:

  • dane klientów,
  • stany magazynowe,
  • różne stawki podatku,
  • cenniki.

 

Do tego dostępne są też programy, które na przykład po numerze NIP są w stanie pobrać dane firmy z CEiDG, co znacznie przyśpiesza proces uzupełniania i wystawiania dokumentów. Większość programów działa we współpracy z kasami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

 

Oczywiście fakturę można też wystawić bez posiadania dokumentu, ale wtedy wszystkie dane należy wprowadzać ręczny. Faktura nie może być bowiem dowolna w formie, jej wygląd jest określony dokładnie w przepisach. Nie można wprowadzać w jej formę żadnych modyfikacji!

 

 

Jaki program do wystawiania faktur wybrać?

Wiele programów do faktur działa podobnie, więc większość osób decyduje się na najtańsze rozwiązanie. Nie zawsze okazuje się ono jednak najlepsze. Czasami tańsze programy nie mają ważnych funkcji, które na pierwszy rzut oka nie wydają się potrzebne. Zanim więc wybierzesz rozwiązanie dla Twojej firmy, warto dokładnie prześledzić specyfikację różnych propozycji.

 

Jedno nie podlega dyskusji – taki program warto mieć! Dzięki niemu wystawienie faktur staje się szybkie i proste, co pozytywnie wpływa na szybkość wykonywanej pracy. Taki program znacznie przyśpiesza sprzedaż, pozwala też zapomnieć o każdorazowym, ręcznym wystawianiu faktur VAT.